شناخت رنگ ها :

دنیای اطراف ما سیاه و سفید نیست. در جهان اطراف ما هزاران سایه وجود دارد. که ما را هیجان زده خواهد نمود. رنگ هایی سرشار از نشاط و تنوع که میتوانند تاثیرات مختلفی بر روی ما بگذارند. چشم انسان میتواند حداقل ۲۰۰۰ رنگ را از یکدیگر تشخیص دهد. و ترکیب های گوناگونی از انها بسازد. ما از رنگ ها استفاده میکنیم. ببا استفاده از انها  احساساتمان را بیان میکنییم. و با انها  زندگی مییکنیم. رنگ ها ه عنوان یک ابزار برای برقرای ارتباط نیز مورد استفاده قرار میگیرند. زیرا ما با استفاده از انها هویت فردی و ذاتی خود را فاش میکنیم. ما میتوانمیم با استفاده از رنگ ها دنیای خود را غنی تر کنیم. و همچنین در رابطه با شناخت رنگ ها بیاموزیم تا بتوانیم انها را در محلی درست استفاده نماییم. تا جهانمان را زیبا و رنگی کنیم.

رنگ های اصلی :

تمام جهان هستی از سه رنگ قرمز ابی و زرد ساخته شده است. شما نمیتوانید این سه رنگ را از ترکیب رنگ های دیگر به دست اورید. به همین جهت است که به انها رنگ های اصلی گفته میشود. اگر ابی و قرمز و زرد را با یکدیگر مخلوط نماییم سیاه به دست می اید. که به این کار اصطلاحا تفریق رنگ ها گفته میشود.

دایره رنگ ها

اگر رنگ های همسایه را با یکدیگر مخلوط کنیم. رنگ های ثانویه را به دست می اوریم. که شامل سبز ، بنفش و نارنجی است. رنگ های ثانویه اما اگر رنگ های ثانویه را با یکدیگر مخلوط کنیم. رنگ های درجه سووم را به دست می اوریم. رنگ هایی نظیرر قرمز- نارنجی ،سبز-ابی، زررد_سبز، ابی-بنفش، زرد-نارنجی.

رنگ های درجه سووم هارمونی رنگ ها :

در شناخت رنگ ها اشنایی با هارمونی رنگ ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا استفاده از انها کاربرد های گسترده ای دارد. رنگ های مجاور هم میتوانند هارمونی رنگ ها را ایجاد نمایند. به عنوان مثال : زرد – زرد لیمویی – کرم – نباتی میتوانند یک هارمونی را ایجاد نماییند. چون همه انها از دو رنگ زرد و نارنجی سرچشمه میگیرند.

رنگ های مکمل :

برای شناخت رنگ ها اشنایی با رنگ های مکمل و رنگ هایی که با یکدیگر هارمونی ایجاد مینمایند بسیار اهمیت دارد. زیرا این رنگ ها کاربرد های گسترده ای در طراحی و حتی نور پردازی دارد. به این ترتیب شما نیاز دارید تا به طور کامل با دایره رنگ ها و کاربرد های ان اشنا شوید. باید بدانید که در این دایره هرر دو رنگی که در مقابل یکدیگر قرار میگیرند. مکمل یکدیگر هستند. ببه عنوان مثال رنگ های بنفش و زرد در مقابل یکدیگر هستند و با یکدیگر مکمل هستند.

رنگ های مکمل

طبقه بندی رنگ ها :

برای استفاده از رنگ ها باید در ابتدا به شناخت رنگ ها ی گرم و سرد و خنثی برسید. از نظر دما رنگ ها را به سه دسته تقسیم مینمایند.

  • رنگ های گرم : که شامل رنگ های قرمز ،نارنجی و زرد هستند.
  • رنگ های سرد : که شامل رنگ های ابی و سبز و بنفش هستند.
  • رنگ های خنثی : که از انها متوان به سفید کرم و بژ اشاره نمود.

درک ادمی از رنگ ها :

به طور کلی هیچگاه ما نمیتوانیم رنگی را به طور مستقل مشاهده نماییم. زیرا هر رنگ خواه نا خواه تحتت تاثیر رنگ های دیگری است که ان را احاطه نموده  است. به عنوان مثال رنگ هایی که در پس زمینه وجود دارد. یا رنگ هایی که در ایجاد رنگ مورد نظر ما نقش داشته اند. به همین جهت لازم است که در این رابطه نیز مطالبی را متذکر شویم.

روشنایی : یکی از عوامل موثر بر روی رنگ ها است. به نظر میرسد وقتی یک رنگ در یک پس زمینه تیره قرار میگیرد روشن تر است. تا وقتی که در پس زمینه روشن قرار میگیرد.

رنگ : رنگ ها به طور شگفت انگیزی بر روی یکدیگر تاثیر میکذارند. به طور مثال رنگ فیروزه ای وقتی در یک پس زمینه سبز قرار دارد شفاف نر به نظر میرسد. اما وقی در یک پس زمینه اب ی قرار دارد بیشتر ابی به نظر میرسد.

در نتیجه شما با شناخت رنگ ها و تاثیر انها بر روی یکدیگر میتوانید انها را برای نور پردازی یا طراحی بهتر استفاده نمایید. مثلا میتوانید با استفاده از یک ریسه ال ای دی با رنگ های گرم به محیط زندگی خود شور و نشاط اضافه نمایید. یا با استفاده از نور های سرد ارامش را در محیط سرازیر نمایید.